posiadamy certyfikaty RODO
Dowiedz się więcej
PLEN

Od modelu pojedynczego produktu do rozbudowanej platformy B2B

Na początku tworzenia biznesplanu, firma musi określić co chce sprzedawać, jaka będzie docelowa grupa odbiorców oraz gdzie dostępne będą produkty lub usługi. W dzisiejszych czasach, rynek jest nie tylko obszerny ale także dość elastyczny, więc już na początku warto zdecydować, czy firma chce zapełnić niszę, czy może przystąpić do programu partnerskiego.

Model pojedynczego produktu

Model pojedynczego produktu to idealne rozwiązanie dla firm, które posiadają solidny produkt bądź usługę o dużym popycie i ograniczonej konkurencji. Dzięki temu, firma może skoncentrować wszystkie siły i działania na rozwoju swojego produktu, działaniach marketingowych oraz sprzedażowych. Jest to często występujący model w firmach z branży IT oraz wśród producentów oprogramowań.

Model jednej kategorii

Model pojedynczej kategorii to idealny pomysł na start dla nowych firm, gdyż wymaga mniejszego wkładu w rozwój oraz inwestycji w zarządzanie. Dzięki prowadzeniu biznesu w oparciu o taki model, firma może oferować swoim klientom starannie dobrany - niewielki asortyment, jednocześnie budując swoją reputację oraz wiarygodność na rynku.

Przykładem firmy działającej w oparciu o model pojedynczej kategorii, jest firma produkująca naturalne mydła. Główną kategorią są mydła, natomiast podkategorią - mydła dla dzieci, mydła dla kobiet, mydła dla mężczyzn. Następnie, firma może podzielić podkategorie na kolejne- w oparciu np. o części ciała. Dzięki takiemu modelowi, producent nie sprzedaje wyłącznie jednego produktu a buduje całą markę.

Sklep Internetowy B2C, system B2B z wieloma kategoriami

Załóżmy że firma rozpoczęła swoją działalność w oparciu o model pojedynczej kategorii, jednak z czasem chce rozszerzyć swoją ofertę. W tym przypadku, kolejnym krokiem może być wybór prowadzenia działalności w oparciu o sprzedaż z wieloma kategoriami - czyli wprowadzenie na rynek nowych produktów. W zależności od wyboru grupy docelowej, idealnie sprawdzą się platformy B2B oraz B2C - sklep internetowy. W tym modelu konieczna jest inwestycja w rozwiązania informatyczne , automatyzujące pracę. Jest to jedyna droga do osiągnięcia automatyzacji, a co za tym idzie możliwości oferowania konkurencyjnych cen. Idealną opcją jest integracja systemów finansowo księgowych (np. Enova ERP 365, Comarch XL, Comarch Optima, Symfonia ERP, Symfonia Handel, Microsoft Dynamics)
z systemem B2B, sklepem Internetowym B2C. Informację o tym w jaki sposób dobrze przeprowadzić integrację platformy B2B, B2C z systemem ERP przedstawiliśmy w innym artykule.

Program partnerski w systemie B2B,B2C

Program partnerski to bardzo popularny i znany na całym świecie model biznesu. Celem przystąpienia do programu partnerskiego, są przychody z prowizji oraz promowanie produktu lub usługi, co potencjalnie zwiększa możliwość pozyskania nowych klientów i rozwoju organizacji. Powodem, dla którego programy partnerskie działają tak dobrze w Internecie, jest to, że firma sama dostosowuje reklamy do treści. Innymi słowy, jakie produkty bądź usługi będzie wyświetlać na swojej stronie lub w mediach społecznościowych. Tutaj wiele zależy od ruchu. Im więcej odbiorców zobaczy witrynę firmy, tym większe prawdopodobieństwo zainteresowania ofertą potencjalnych klientów. Sprzedaż w oparciu o program partnerski przynosi obustronne korzyści. Sprzedawcy, zapewnia dodatkową widoczność oraz potencjalny wzrost popytu, natomiast drugiej stronie -  możliwość zarabiania na wyświetlaniu reklam i recenzjach produktów.

W dzisiejszych czasach nie wystarczy spocząć na laurach, argumentując to elastycznością rynku. Teraz, gdy to firma musi dostosować się do rynku i panujących na nim trendach, warto wziąć pod uwagę każdą możliwość rozwoju. Oznacza to, rozszerzenie działalności w oparciu o nie jeden - a dwa modele biznesu np. wdrożenie modelu pojedynczego produktu wraz z programem partnerskim. Takie połączenie, pozwoli na wzrost organizacji w oparciu o zysk oraz wzbogaceniu sieci partnerów biznesowych i nowych klientów.  

Specjalizujemy się we wdrażaniu systemów B2B oraz B2C - sklepów internetowych, zintegrowanych z popularnymi platformami ERP - Enova ERP 365, Comarch XL, Comarch Optima, Symfonia ERP, Symfonia Handel, Microsoft Dynamics. Jeżeli stoisz przed wyzwaniem pełnej automatyzacji systemu e-commerce, porozmawiaj z naszym konsultantem, który przeprowadzi prezentację systemu.

 

Nasze prace

Przez wiele lat zrealizowaliśmy ponad 100 realizacji wspierających sprzedaż naszych Klientów w Internecie. W dziale case study opisaliśmy kilka z nich. Zapoznanie z case study pozwala zrozumieć złożoność projektów, przy których pracujemy.

Eco Trade
Metroo sklep
Metroo
Almot
Zdjęcie
Hedan
Excellent Office
Kompleksowe zaopatrzenie firm
OSPEL S.A.
Producent sprzętu elektroinstalacyjnego

Skontaktuj się z nami

Zostaw swoje dane kontaktowe, oddzwonimy.

Zadzwoń

Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00

Napisz

Odwiedź nas

Investmag s.c.
ul. Podlesie 3
41-303 Dąbrowa Górnicza
tel: 32 793 65 26

 

Zostaw numer, oddzwonimy.

Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy.

Twój numer nie będzie nigdzie przekazywany.
Tylko oddzwonimy.